Zcestná dogmata I

13.12.2012

1) Samotné hodnoty expozice snímku jsou při snímání v barevném a černobílém režimu rozdílné, histogram na fotoaparátu vykazuje pochopitelně rozdíly, neboť kanály RGB se chovají jinak, například agresivní červená často způsobující přepaly se v šedém spektru nechová tak výbojně a histogram se umírní (vyzkoušejte si sami exponovat se stejnými hodnotami WB a barevný snímek a porovnejte oba histogramy)

2) Základ - vaše představa zamýšleného výsledku je černobílá - vaše oči tento režim však nemají - přestože dojde pravděpodobně k zásahům do původního surového "základu" v počítači (přeci jen nejde o skutečnou černobílou fotografii, ale víceméně pouze o její odbarvenou podobu), je prakticky nemožné vědět dopředu, jaký odstín šedé budou výsledné části snímku mít. Proto považuji za velikou výhodu mít dnes možnost snímat rovnou do ČB režimu, rovnou na místě na displeji vidíte, zda chcete mít např. za modelkou v zelených šatech stojící před pásem lesa přecházejícího třeba ze smrkového po bukový právě smrky nebo buky. Není možné odhadnout na barevném displeji rozdíl v jejich desaturovaných odstínech, a rozdíly budou značné.

Budou se navíc lišit podle druhu světla a úhlu, ve kterém budete vůči stromům a světlu stát, takže i úvahy typu "buk bude světle šedý a smrk tmavě šedý, její šaty světlé, takže před ní dám smrky" jsou liché - a navíc - zbytečné.

3) Jedna věc je samotný náhled a druhá věc surová rawová data. Ta totiž nesou s sebou informace o všech barvách, ať máte nastavený fotoaparát na černobílý, sepiový, maximálně kontrastní, jiný white balance režim nebo režim třeba červená karlulka.

Takže - barvy beztak neztratíte - jde o to mít už v terénu představu o výsledku a tuto výhodu si nechat brát nehodlám.

Kdyby šli ti, kteří zmiňované řádky vymýšlí, raději místo toho fotit a ostatní (nevěda, čím vyplnit sloupek kvůli blížicí se uzávěrce) po nich tyto hlouposti neopisovali, mnoho polopravd a hloupostí, chyb a omylů by se přestalo vštěpovat méně zkušeným nadšencům.

A z tohoto důvodu vám nemohu doporučit brát všechny řádky, které čtete, vážně. Ani ty s nejrozšířenějším názorem.

To máte tak, jako když se celé zdegenerované kastrované stádo volů zachová a samojediný zdravý býčí kus utratí považován za exota. Ano, narážím na společnost, chcete-li si být jisti. Zkaženou tupě zírající na bednu, v níž se nejrozšířenější lži považují za pravdu a zdravý názor mající člověk za hlupáka.

Takže foťte rovnou černobíle ano? ;-)